GYŐR-SZABADHEGYI
REFORMÁTUS EGYHÁZKÖZSÉG
Gyermekek keresztelése
Kedves Szülők! Tisztelt Keresztszülők!
Először is örömünket szeretném kifejezni a szándékunkkal kapcsolatban, miszerint gyermeküket meg szeretnék kereszteltetni. Az önök szándékát komolyan véve szeretnénk bemutatni röviden a keresztség jelentését, és annak feltételeit.
Mi a keresztelés?
Jézus mondja: (Márk 16, 16)
"Aki hisz és megkeresztelkedik, az üdvözül"
A keresztség Isten ajándéka, melyben egyszer és mindenkorra, visszavonhatatlanul kijelenti a megkereszteltről, hogy Jézus Krisztus kereszthalála által őt is megváltja a bűntől és a haláltól, és a feltámadásában szerzett új élet örökösévé teszi.
Az üdvösség Isten kegyelmének ingyenes ajándéka, de a mi részünkről a belé vetett hit által válik hozzáférhetővé, hathatóssá. Hit nélkül a keresztség csak üres szertartás, és nem képes megváltani semmitől.
Mi a hit?
Jézus mondja: (Márk 16, 16)
"Aki hisz és megkeresztelkedik, az üdvözül"
A keresztség esetében kimondottan azt, hogy a szülő(k) és a keresztszülő(k) igaznak fogadják el: Jézus Krisztus egyszeri keresztáldozata nem csak nekik, hanem gyermeküknek is szabadítást hozott a bűn és a halál rabságából. Ezért hálából úgy dönt, hogy Jézus Krisztus követője lesz, életét az Ő tanításai szerint éli.
A gyermek megkeresztelésekor Isten szövetségének része lesz. Ezzel elindul az az út, amelynek során e szövetség felnőtt, tudatos hitvalló tagjává hivatott válni. Ehhez az úthoz kell az, hogy a szülők, keresztszülők hitben neveljék gyermeküket.
Mi történik a kereszteléskor?
A keresztelés előre megbeszélt időpontban, valamelyik vasárnapi istentisztelet keretében, annak elején történik
A kereszteléskor:
1) A szülők és a keresztszülők hitvallást tesznek az Apostoli Hitvallás szavaival (Elérhető itt).
2) Kijelentik azon szándékukat, miszerint akarják, hogy gyermekük a keresztség által Isten szövetségébe és a keresztyén egyházba befogadtassék.
3) Fogadalmat tesznek arra, hogy gyermeküket úgy nevelik és neveltetik, hogy ha majd felnő, a konfirmáció alkalmával önként tegyen vallást hitéről.
4) Megkereszteljük a gyermeket vízzel való leöntéssel
Mindezek alapján, amit kérünk:
1) Legalább az egyik szülőnek megkeresztelt, konfirmációs fogadalmat tett (vagy bérmálkozott) kereszténynek kell lennie. Ha egyikük sincs megkeresztelve, nincs baj: a keresztelés is és a konfirmáció is történhet felnőttkorban minden további nélkül. Ez a gyermek keresztelésével egy időpontban is lehetséges.
2) Keresztségi felkészítő.
A keresztelésre és a fogadalomtételre – mint életünk minden más fontos, életre szóló döntésére – fel kell készülni. Ehhez biztosítjuk a szülőknek a lehetőséget. A felkészítő öt alkalomból áll. Szokásos időpontja péntek, 17:00.
Amit gyülekezetünk nyújt:
A keresztelő alkalmával a gyülekezet is ígéretet tesz arra, hogy a szülőknek és keresztszülőknek minden segítséget megad ahhoz, hogy a gyermeket fogadalmukhoz híven, hitben neveljék.
Amit a gyülekezet nyújtani tud:
- Élő közösség, a hitben való erősödés lehetősége;
- Hittanoktatás az iskolákban;
- Gyermekfoglakozás a vasárnap délelőtti istentisztelet alatt;
- Szülőknek és keresztszülőknek katekézis – azaz olyan kurzus, amely során bevezetést kapnak Jézus tanításaiba, hitüket elmélyíthetik, megérthetik egyre jobban a keresztségbe kapott ajándék nagyságát, szépségét (ezekről és az időpontjukról tájékoztatást fogunk adni)
- A gyermekeknek (és felnőtteknek) Konfirmációs felkészítő
És természetesen mindenki előtt nyitott ajtók állnak, akár személyes beszélgetésre, akár valamilyen segítségre van szüksége.