GYŐR-SZABADHEGYI
REFORMÁTUS EGYHÁZKÖZSÉG
Felkészülés a keresztségre és a konfirmációra
A keresztelésre és a felnőtt konfirmációra az úgynevezett "Út" sorozat első részével készülünk fel.
Az Út
Az "Út" sorozat nem más, mint az egykori keresztyén katekézis felelevenítése.
Elnevezése: az Apostolok Cselekedeteiről írt könyvből ered, ahol is Jézus Krisztus tanítványait az "út követőinek" (ApCSel 9, 2) nevezik. Nyilvánvaló, hogy Jézus útjáról, "az Úr útjáról" van itt szó (ApCsel 18, 25-26; 19, 23 stb.). Fordíthatnánk tanításnak, de ez nem adná vissza mindazt, amit magában hordoz.
Ez nem egyszerű tanítás. Inkább az élő Jézus Krisztus megismerése, annak a csodálatos ajándéknak a megismerése, amelyet nekünk a keresztségben megpecsételt. Útmutatás ahhoz, hogyan lehet vele életközösségben élni már most, és ezzel annak az Új Életnek részeseivé válni, amit nekünk kereszthalálával és feltámadásával szerzett.
Nem utolsó sorban maga Jézus Krisztus mondja magáról: "Én vagyok az út, az igazság és az élet" (János 14, 6).
Hogy néz ki ez a gyakorlatban?
E katekézis legfontosabb kérdései alapján öt alkalom során (felnőtt keresztség és konfirmáció esetén hat alkalom során) beszélgetünk hitünk alapjairól, hitvallásunkról. Minden alkalommal szabad kérdéseket feltenni, nem csak az elhangzottakkal kapcsolatban. Egy alkalom általában egy óra, de ha egy jó és tartalmas beszélgetés nem terhel minket, tarthat tovább is, ameddig van megbeszélnivaló, ameddig jólesik.
Az alkalmakat általában péntekenként 17:00 órától tartjuk.
Jöjj, és lásd!
Felépítése
1. Az üdvösség
Jézus mondja: Aki hisz és megkeresztelkedik, üdvözül...
A keresztség, a hit élet és halál kérdése, szorosan összefügg az üdvösséggel. De mi az az "Üdvösség"? Miért jó nekem vagy gyermekemnek, ha az üdvösség ígéretét kapja?
Az Úr arra hív, hogy döntsünk: akarjuk-e az örök életet.
2. A keresztyénség: nem vallás, hanem egy élő személy követése
A vallásosság alaptörekvése az, hogy valamilyen úton az üdvösséget elérje. Ám Isten kijelentette, hogy ez embernek nem lehetséges. Az üdvösség ajándék. A keresztség (és a konfirmáció) az a "hely" ahol az Isten szeretetére ráébredő ember találkozik az őt üdvözítő Istennel.
Az Úr arra hív, hogy vegyük észre szeretetét: "Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen" (János 3, 16)
3. A kereszt - avagy miért halt meg Jézus
Jézus kereszthalála és feltámadása hitünk központja, az Üdvösség tényleges eseménye történelmünkben. De miért kellett (így) meghalnia? Biztos feltámadt?
Az Úr arra hív, hogy meglássuk Jézus halálának és feltámadásának gyümölcsét, amire hív: az új életet.
4. Jézus megkeresztelkedés
A keresztsztelkedés az a szertartás, amin keresztül személyes történetünk (életünk) közvetlenül kapcsolódik Jézus történetéhez. Benne jelenti ki számunkra az Úr, hogy a kereszthalálának és feltámadásának gyümölcseként a mi életünk is már Jézushoz, az új élethez kapcsolódik. De miért pont EZ az egyszerű szertartás? Miért pont a vízzel való leöntés? Hogyan kapcsolódik a keresztelés szertartása Jézus kereszthalálához és feltámadásához?
Az Úr arra hív, hogy A keresztelés szertartásában meglássuk azt a konkrét helyet, ahol találkozhatunk a kereszt győzelmével, a feltámadott új élettel.
5. A keresztelés felépítése
A keresztelés szertartásának hármas felépítése, amely a mai szertartásban is jelen van (hitvallás - fogadalom - vízzel való leöntés) már a bibliai korban jelen volt. Miért éppen így keresztelünk. Mi jelentősége van ennek mindennapi életünkre nézve.
6. (Felnőtt keresztség és felnőtt konfirmáció esetén)
Az úrvacsora
Keresztyén gyülekezeti élet középpontjában Jézus új szövetségének asztalközössége áll. Mi ennek a jelentősége? Mit vallunk mi, reformátusok úrvacsoráról, Jézussal való közösségről, Istennel való kapcsolatról?